Förbered adventsfikat som är om bara en vecka. För just dom här solbullarna går alldeles utmärkt att frysa in och ta fram strax innan fikagästerna kommer. Fryser du in bullarna så skippar du att pensla dom med smör och doppa dom i socker utan istället gör du det när bullarna har tinat. Kan varmt rekommendera dom här riktigt krämiga och fluffiga bullarna!
Ingredienser till ca 16-18 st bullar:
50 g jäst
3 dl mjölk
150 g rumsvarmt smör
1 ägg
1,5 dl strösocker
1 g saffran (2 påsar)
1 tsk stött kardemumma
1 krm salt
ca 12 dl vetemjöl
Fyllning:
4 dl kall mjölk
6 msk marsánpulver
1 tsk vaniljsocker
Penslig:
1 uppvispat ägg
Garnering:
smält smör
strösocker
Gör så här:
Smula ner jästen i en bunke. Värm mjölken fingervarm till 37 grader. Häll ner i bunken och blanda tills jästen har lösts upp. Tillsätt de övriga ingredienserna (mortla saffran med lite av sockret innan det blandas i för att få ur mer smak). Knåda ihop till en smidig deg i maskin i ca 10 min. Täck bunken med plastfolie och låt degen jäsa i ca 45 min. Får dom jäsa längre så gör det inget utan det blir bara bättre med lite längre jäsning.
Dela degen i bitar och forma dem till släta bullar. Lägg bullarna på bakplåtspappersklädd plåt. Låt bullarna jäsa i 15 min under bakduk.
Sätt ugnen på 225 grader. Vispa ihop ingredienserna till fyllningen. Tänk på att krämen ska vara fast så den inte rinner ut. Ta eventuellt mer marsánpulver om det behövs. Fyll en spritspåse med fyllningen.
Ta tex ett snapsglas i cylinderform med platt botten och tryck ner botten av glaset mitt i bullen. Pensla runt om med vispat ägg och spritsa fyllningen i gropen på bullarna. Grädda bullarna mitt i ugnen i ca 5-8 min tills de fått fin färg. Pensla kanterna på bullarna med smält smör och doppa dem i strösocker.