Idag blev det stjärnformade torra småkakor. Egentligen går det att forma kakorna hur man vill men i ursprungsreceptet från min favoritbok ”Sju sorters kakor” av Brita Olsson, när det gäller klassisk bakning så heter dom egentligen nötchokladrutor.
Viktigt att tänka på när man ska skära ut dom i rutor eller stansa med formar är att kakorna måste vara varma när man gör det annars riskerar du att kakorna spricker och går sönder i småbitar.
Ingredienser:
1 1/4 dl vetemjöl
0,5 tsk bakpulver
100 g rumsvarmt smör
1,5 dl strösocker
1 ägg
2 msk kakao
1 tsk vaniljsocker
Gör så här:
Sätt ugnen på 200 grader. Blanda mjöl och bakpulver. Vispa det rumsvarma smöret och strösocker pösigt. Tillsätt ägget och sikta i kakao och vaniljsocker. Rör sedan ner mjölblandningen.
Bred ut smeten jämt på ett bakplåtspapper på en plåt eller ugnsform (25×35 cm). Strö över de grovhackade nötterna. Grädda mitt i ugnen ca 12-15 min.
Skär kakan i rutor, 5×5 cm medans den fortfarande är varm alternativt stansa ut den formen du önskar med tex pepparkaksformar. Låt svalna på galler och förvara kakorna sedan torrt och väl förslutet.
Låter gott (: